1. Shëndeti

14 përfitimet që marrim nga pirja e kafes

20170527230623 14858586 1138852052865591 802272955 o


 1. Kafja na mbron nga diabeli i tipit 2.

 2. Pirja e rregullt e kafesë redukton riskun për kancer mëlçie.

 3. Kafja parandalon sëmundjen e Parkinsonit.

 4. Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë.

 5. I bën mirë zemrës pasi mbron nga insuficienca kardiake.

 6. Redukton riskun për aksident cerebrovaskular (AVC). 

 7. Mbron nga degjenerimi i shikimit dhe nga verbimi. 

 8. Redukton riskun për kancer prostate. 

 9. Kafja na ndihmon të dobësohemi, pasi ka vetëm 2 kalori. 

 10. Na mbron nga zhurma në kokë ose ‘tinnitus’.

 11. Pirja e disa kafeve në ditë ul riskun për kancer endometri.

 12. Redukton riskun për bllokimin e arterieve dhe infarkt.

 13. Kafja është burim antioksidantësh natyralë si polifenolet.

 14. Kafeina përmirëson humorin, rrit nivelet e energjisë dhe ndikon në kujtesë dhe në kohën e reagimit. 

Top