1. Tema

Bota surreale e Nina Leen

20170527230632 nina2

Fotografja me origjinë ruse Nina Leen do të kujtohet për fotografitë e saj të kafshëve, të modës dhe të stilit amerikan të jetesës. Megjithëse një pjesë e mirë e punëve të Leen duken vulgare, fotografitë e saj janë të mbushura plot dhunë, tension seksual dhe mister, si të ishin një film i David Lynch.

Askush nuk e di se sa vjeç ishte Nina Leen kur vdiq në vitin 1995.